Půjčky, úvěry, spoření

 

AktualityBulletin Ekonomických staveb

Katalog rodinných domů

Objednejte si zdarma tištěný katalog

Články

 

Podělte se s ostatními
    Pridat.eu

Je lepší hypotéka nebo stavební spoření?

Napsal dne 15. 09. 2011

Pokud právě řešíte otázku financování nového domu či bytu, pravděpodobně se rozhodujete mezi hypotékou a stavebním spořením. Jednoznačnou odpověď na otázku, který z těchto produktů je lepší, ale nedostanete.

 

Obě možnosti totiž mají své výhody i nevýhody a proto je nutné individuálně posoudit vaši konkrétní situaci. Svou roli hraje nejen cena plánované nemovitosti, ale i to, kolik peněz máte již naspořeno, jak budete dokladovat příjmy, jestli můžete ručit pořizovanou nemovitostí, atd.

 

Svou roli zde hrají i následující parametry:

  • účel úvěru – hypotéku můžete použít i na úpravu a stavbu nebytových prostor, vždy se ale musí jednat o nemovitost ve vašem vlastnictví. Úvěr ze stavebního spoření je účelově vázán na bydlení, ale lze jej použít i na družstevní byt.

  • podmínky – pro získání úvěru ze stavebního spoření musíte spořit minimálně dva roky (jinak můžete využít tzv. překlenovací úvěr), podmínky poskytnutí jsou ale obvykle o něco mírnější než u hypoték

  • ručení – u hypotéky musíte počítat s nutností ručit nemovitostí, u stavebního spoření obvykle stačí ručitel

  • úroky – u stavebního spoření máte pevnou úrokovou sazbu po celou dobu splácení, u hypotéky je sazba fixována na předem dohodnutou dobu, poté se může snížit či zvýšit dle situace na finančních trzích

  • předčasné splacení – úvěr ze stavebního spoření můžete obvykle předčasně splatit bez jakýchkoli sankcí, u hypotéky je to možné jen v okamžiku změny fixace úrokové sazby

 

Hledejte úsporná řešení

Úrokové sazby se dnes u hypoték i stavebního spoření pohybují na takové výši, že jsou pro mnoho lidí dostupné bez většího problému. Proto není problém zafinancovat i energeticky úsporný dům, u kterého je sice obvykle o něco vyšší počáteční investice, ale ta se brzy vrátí v podobě peněz ušetřených za spotřebované energie. Více informací o tomto tématu najdete na stránkách   Úspory energie.

 

Nízkoenergetický dům

Nízkoenergetický dům si můžete nechat postavit i na míru vašim požadavkům. Odborníci ze společnosti Ekonomické stavby totiž připravili program   Nízkoenergetický dům, v rámci kterého vám připraví optimální a skutečně ekonomické řešení.